XVII POWSTAŃCZE KAJAKI 31.07, 1.08.2022 - zapisy

wróć

Spływ „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”, parada kajaków z transparentami „Pamiętamy” w godzinie W, spotkanie z Janem Witkowskim z Batalionu „Iwo”, śpiewanie powstańczych piosenek pod egidą zespołu Vis a Vis, gawęda p. Agnieszki Cubały, autorki najnowszych książek o artystach i Wielkopolanach z czasów Powstania Warszawskiego, a także kajakowy wyścig o Kotwicę 44 - to program powstańczych spływów kajakowych, do udziału w których zaprasza Fundacja AVE.

– 31 lipca i 1 sierpnia 2022 roku po raz siedemnasty wypłyniemy na warszawską Wisłę, żeby przypomnieć mało znane a niezwykle ważne powstańcze historie związane z rzeką – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca imprezy. – W momencie wybuchu Powstania hitlerowcy zajęli wszystkie mosty i stolica została dramatycznie podzielona. Partyzanci z prawego brzegu nie chcieli bezczynnie patrzeć na śmierć Warszawy. Dlatego postanowili dosłownie pod ogniem kul organizować nocne przeprawy przez rzekę.

Brawurowe przeprawy
W ten sposób do końca sierpnia z Wawra na Siekierki przepłynęło łącznie ponad 260 osób. Z kolei na początku września 200 żołnierzy z lasów białołęckich i legionowskich brawurowo pokonało rzekę wiślanym brodem. Poza tym było jeszcze wiele mniejszych akcji.
– Przeprawy nie były proste – dodaje Włodkowski. – Po rzece nocą pływała motorówka z Niemcami, ponadto z wieżyczek Mostu Poniatowskiego prowadzili regularny ostrzał. Zdarzało się, że na miejscu zbiórki nie było umówionych łódek i kajaków, ponieważ zniszczyli je okupanci. Czasem przeładowane lub dziurawe łodzie tonęły na środku rzeki. Niektórzy z uczestników powstańczych przepraw zginęli w wodach Wisły. O nich szczególnie chcemy pamiętać podczas naszych spływów. Mnie porusza niezwykle  fakt, że ci ludzie tak bardzo pragnęli wolności, że postanowili zmierzyć się nie tylko z Niemcami, ale też z bardzo niebezpieczną rzeką…

Żywa historia
Powstańcze spływy to żywa lekcja historii. Każdego dnia wydarzenie rozpoczyna się o g. 13 na przystani WKW przy ul. Wał Miedzeszyński 295 od spotkania z p. Janem Witkowskim ps. „Jaś”, który walczył w Śródmieściu Południowym. Następnie uczestnicy zaśpiewają powstańcze piosenki pod egidą zespołu „Vis a vis”, która wtórował będzie na skrzypcach, pile, kontrabasie, klarnecie, akordeonie, gitarze, banjo i perkusji. Zaplanowano też prezentację najnowszych książek Agnieszki Cubały „Artyści 44” oraz „Wielkopolanie 44” oraz spotkanie z autorką. Ta część potrwa 2 godziny i mogą w niej wziąć udział również osoby, które nie zdecydują się na wyprawę kajakową.

O g. 15.30 uczestnicy popłyną na plażę Poniatówka, gdzie uformują paradę kajaków i w godzinie W z transparentami „Pamiętamy” i biało-czerwonymi flagami przepłyną na wysokości Starówki. Później zaplanowano wyścig kajaków o Kotwicę 44 roku (mogą na nią liczyć 3 najszybsze załogi), a całość zakończy się ok. g. 19 w Porcie Żerańskim.

3- i 89-latek
W spływach powstańczych może wziąć udział każdy. – Najmłodszy uczestnik miał 3 latka, a najstarszy prawie 90 – mówi Włodkowski. – Nasze wypraw mają charakter międzypokoleniowym, a że zabezpieczają je przewodnicy i ratownicy, więc każdy może czuć się bezpiecznie. Oczywiście dzieci mogą płynąć w asyście dorosłych. Zapewniamy też kajaki z osprzętem.  

Zapisy poprzez stronę internetową:

  • POWSTAŃCZY SPŁYW 31.07 - KLIKNIJ
  • POWSTAŃCZY SPŁYW 1.08 - KLIKNIJ

Koszt udziału 15 zł/osoby dorosłe, dzieci i młodzież bezpłatnie. Projekt współfinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.  

 

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Fotorelacje z poprzednich edycji:

2021 - KLIKNIJ, KLIKNIJ

2020 - KLIKNIJ, KLIKNIJ

2019 - KLIKNIJ, KLIKNIJ, KLIKNIJ