URUCHAMIAMY POMOC DLA UKRAIŃSKIEJ SOSNÓWKI

wróć

Nieopodal naszej wschodniej granicy, zaraz pod Lwowem znajduje się niewielka mieścina pod nazwą Sosnówka. To właśnie tam bije bratnie serce Fundacji AVE - ukraińska Fundacja Eko-Miłosierdzia, z którą współpracujemy od blisko dekady. Zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów młodzieżowych – ostatni latem 2021 roku. Szykowaliśmy właśnie tegoroczny wakacyjny obóz dla dzieci z Ukrainy, gdy nadszedł 24 lutego i hiobowe wieści z Ukrainy!  

Mimo że pochodzimy z różnych krajów, regionów, różnych środowisk pojmujemy świat dokładnie tak samo – chcemy, żeby był po prostu dobrym, bezpiecznym miejscem. Ten pokój naszym Przyjaciołom został odebrany. Niczym sobie na to nie zasłużyli. W obliczu takiego zła wydaje nam się, że możemy niewiele, nie znaczy to jednak, że nie możemy nic. Głęboko wierząc w to, że ludzi dobrej woli jest więcej, postanowiliśmy uruchomić zbiórkę na rzecz naszych Przyjaciół. Dla nas ta wojna ma konkretne twarze – Pana Pawła troszczącego się o swoich podopiecznych z młodzieżowego klubu rowerowego, Nazara, wybitnego młodego gitarzysty, czy studentki Ani, która przyjechała jak co tydzień oporządzić schorowanego dziadka i nie ma jak wrócić do akademika w Iwano Frankowsku, gdzie zostały wszystkie jej dokumenty…

Martwimy się o nich i chcemy, żeby czuli, że nie zostali w tej sytuacji sami, że to drugie, polskie serce bije pełnią współczucia i chęcią pomocy.

Słowa przekładamy na czyny. 24 II br. w Sosnówce odbyło się pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej w sprawie utworzenia kanału pomocy „Polska – Ukraina”, w którym wzięli udział Paweł Sawczuk (Prezes Fundacji Charytatywnej Eko-Miłosierdzia, człowiek niezwykle energiczny, społecznik, który dzieciakom oddał cały czas i serce), ks. Jarosław Tsaryk (duchowny grekokatolicki), Wira Olesz (Wiceprezes Fundacji Eko-Miłosierdzia), Maria Sawczuk (dyrektor organizacji charytatywnej „Caritas Sosnivka”). Tą drogą będziemy kierować niezbędną pomoc wedle potrzeb określonych przez naszych Przyjaciół.

W Sosnówce na razie czołgów nie ma. Ale skutki już dotykają społeczność, zwłaszcza, że gros mieszkańców pracuje, uczy się lub studiuje w Kijowie i innych miastach. Nasz kanał pomocy będzie dystrybuował pomoc i wśród poszkodowanych rodzin z Sosnówki i dalej – tam gdzie będzie ona potrzeba. Paweł Sawczuk jest w kontakcie z podobnymi grupami na terenie całej środkowej Ukrainy. Na chwilę obecną mamy też zapewniony transport darów.   

Rozpoczynamy zbiórkę darów rzeczowych:

  • leków, środków higienicznych, medycznych i opatrunkowych,
  • żywności o długim terminie ważności,
  • lornetek i powerbanków,
  • mundurów dla wojsk obrony terytorialnej.
  • UWAGA UBRAŃ W TEJ CHWILI NIE ZBIERAMY, JEST ICH WYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ W TYM MOMENCIE.

Dary można składać w Fundacji AVE, ul. Ceramiczna 29/1 na warszawskich Tarchominie we wtorki, środy, czwartki i piątki od g. 18 do 20.30 lub w innym dogodnym momencie po umówieniu telefonicznym: 608 178 447.  

Uruchamiamy zbiórkę pieniędzy:

- wpłaty złotówkowe prosimy kierować na konto Fundacji AVE, Santander Bank, nr 30 1090 1841 0000 0001 1538 0835 z dopiskiem „darowizna – Ukraina”

- wpłaty w EURO prosimy kierować na konto Fundacji AVE, Santander Bank, nr 63 1090 1841 0000 0001 4985 5302, z dopiskiem „darowizna – Ukraina”, BIC WBKPPLPP

 

Raz na tydzień będziemy informowali o wynikach zbiórki rzeczowej i finansowej i przeznaczeniu darów (fundacjaave.pl oraz facebook.com/fundacjaave).
 
Prosimy też o śledzenie naszych kanałów w Internecie - na bieżąco będziemy umieszczali informacje o potrzebach. Już raz Sosnówki nie zawiedliśmy. Przed dwoma laty zorganizowaliśmy zbiórkę rowerów dla dziecięco-młodzieżowego klubu rowerowego, której efekty dzięki Państwa hojności wszystkich nas zaskoczyły. Teraz wyzwanie jest większe… Ale razem damy radę!   

Слава Україні!