PROMOCJA NA BIS. SZANSA NA ZDOBYCIE KSIĄŻEK - 10 III 2019 g. 19

wróć

Niedawna promocja nowych książek o historii Białołęki przyciągnęła do ratusza przy ulicy Modlińskiej prawdziwe tłumy. Kilkaset osób, w tym sporo dzieci i młodzieży przez dwie godziny słuchało gawęd i opowieści. Dla tych, którzy nie mogli być wówczas obecni -  mamy dobrą informację.

Już w niedzielę 10 marca o godz. 19 szykuje się kolejna okazja do poznania dziejów dzielnicy i bezpłatnego zdobycia wydawnictw przygotowanych przez Fundację Ave oraz Urząd Dzielnicy. Tym razem spotkanie odbędzie się w sali teatralnej przy kościele św. Jakuba na Tarchominie. To właśnie tego obiektu i jego 500-letniej historii dotyczy pierwsza z książek „Jakubowy Tarchomiński Kościół” autorstwa Bartłomieja Włodkowskiego we współpracy z Anetą Bojanowską. Poza tym na ogrodzeniu kościelnej posesji można oglądać wystawę zdjęć tej oryginalnej gotyckiej świątyni. Fotografie wykonali znakomici fotograficy Filip Marek Klimaszewski (laureat Grand Press Photo), Dariusz Mysłowski i Maciej Zawistowski.

Drugie wydawnictwo to prawdziwy varsavianistyczny cymes. Książeczka „Białołęka w wycinkach” stanowi zbiór wyszperanych w dawnej prasie przez Wiesława Tomczaka, mieszkańca Tarchomina i zapalonego genealoga, artykułów dotyczących naszej dzielnicy. Kilkadziesiąt tekstów od końca XVIII wieku (!) po połowę wieku XX, zachwycających niejednokrotnie osobliwym stylem i formą, dostarcza mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. To prawdziwa kopalnia dawnych nazw miejscowych oraz istotny przyczynek do odtwarzania topografii dawnych białołęckich wsi.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie recital piosenek warszawskich w wykonaniu świetnego Chóru Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego „Jubilus” pod dyrekcją Krystyny Pałygi-Stańczak.    
     
Wstęp wolny.