– Jest takie miejsce w Warszawie, które było granicą piekła – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Zaledwie jedna ściana dzieliła „nasz” świat, co prawda wówczas bardzo niespokojny i pełen zagrożeń, od miejsca, gdzie umarła nadzieja.
W tym „granicznym” miejscu, przy ulicy Żelaznej, od 1862 roku mieszkają siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Ich klasztor przylegał w czasie okupacji do warszawskiego getta. I to właśnie ten dom i mieszkające tam zakonnice odegrały kluczową rolę w ratowaniu dzieci żydowskich. W rozmaity sposób przejmowały dzieci i ukrywały w swoich domach w Warszawie oraz w najbliższej okolicy, m.in. na Białołęce, w Płudach, w Międzylesiu, Aninie, Chotomowie, Markach i Brwinowie. Ocaliły co najmniej pół tysiąca dzieci i dwieście pięćdziesiąt dorosłych, a to tylko „przypadki” udokumentowane.
– Ratuję człowieka, który prosi o pomoc – zwykła mówić ówczesna przełożona prowincji warszawskiej sióstr Rodziny Maryi i spiritus movens całej akcji – matka Matylda Getter, uhonorowana odznaczeniem "Sprawiedliwa wśród narodów świata", która wielokrotnie podkreślała, że nic wielkiego nie robi, a ukrywanie i ratowanie Żydów to obowiązek. Nie zmuszała współsióstr do heroizmu. Zawsze pytała poszczególne przełożone i wychowawczynie w sierocińcach, szkołach i przedszkolach: – Czy przyjmie siostra błogosławieństwo Boże?
W 2020 roku przypada 150-lecie urodzin tej niezwykłej kobiety! Z tej okazji z inicjatywy Fundacji AVE oraz Matki Generalnej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Janiny Kierstan powstało oratorium „Sprawiedliwe” na solistów, chór mieszany i orkiestrę, dedykowane bohaterskim zakonnicom. Autorką tekstu jest poetka Aldona Kraus, muzykę skomponował laureat "Grammy", związany z Filharmonią Narodową Jerzy Cembrzyński.
W sobotę 29 lutego o g. 15 w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu podczas uroczystości związanych z rocznicą urodzin matki Getter będzie miało miejsce prawykonanie utworu – mówi Włodkowski. - Wykonawcami będą soliści Polskiej Opery Królewskiej Małgorzata Rudnicka oraz Bogdan Śliwa, solistki chóru Ave Aleksandra Borycka i Ewa Bogucka, chóry Ave i Iuvenis oraz instrumentaliści Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Jakub Kaczmarek, a całości dopełni gawęda historyczna.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy do udziału.
Patronat honorowy nad oratorium objęli Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Ksiądz Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Patronat medialny – tygodnik „Niedziela”, tygodnik „Idziemy”, Radio Warszawa i Radio dla Ciebie.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.