ORDONKA I BODO NA BRÓDNIE - koncert Chóru AVE i Filharmoników, 16 VI 24, g. 18, DK ŚWIT (rezerwacja miejsc)

wróć

– To będzie hit! – zapowiada Bartek Włodkowski z Fundacji AVE, która zaprasza na koncert chóru AVE i filharmoników z repertuarem Ordonki i Bodo! Nowe, zaskakujące aranżacje przedwojennych przebojów przygotował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Będzie można ich posłuchać w niedzielę 16 czerwca 2024 roku o g. 18 w parku przy Domu Kultury "Świt" przy ul. Wysockiego 11. W przypadku złej pogody, koncert odbędzie się w sali widowiskowej. 

Organizatorzy wybrali utwory mniej znane, a niezwykle piękne melodycznie i tekstowo, chociażby przejmującą balladę „Mein Jidisze Mame”, nawiązującą do historii warszawskich Żydów czy utwór Juliana Tuwima "Nieznanemu żołnierzowi". Ale nie zabraknie rzecz jasna hitów jak „Baby, ach te baby” czy „Zimny drań”.

 

Pietruszyńska, amant i babcia na Bródnie!

–  Mało kto wie, że Hanka Ordonówna związana była z Bródnem. Nieopodal mieszkała bowiem Jej babcia, która została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim! Ordonka więc tu bywała. Podobnie jak słynny amant Eugeniusz Bodo, który przyjeżdżał na rauty do nieodległego Buczynka – wyjaśnia Włodkowski. – Ten fakt skłonił nas do sięgnięcia po repertuar tych dwojga wielkich artystów i zaprezentowania go właśnie na Bródnie w zupełnie nowej odsłonie!

A okazja po temu jest niezwykła, ponieważ w 2024 roku przypada 100-lecie międzynarodowego debiutu Ordonki, która właśnie w 1924 roku wreszcie przestała być "fordanserką", eksponującą li tylko swoje "cielesne wdzięki", a za sprawą znakomitego Fryderyka Jaroszego stała się prawdziwą artystką. Ordonówna urodziła się na warszawskiej Woli jako Marianna Pietruszyńska. Zadebiutowała w kabarecie Qui pro quo. Ten moment w karierze artystki miał fundamentalne znaczenie - wprowadził ją do wielkiego świata. W czasie II wojny światowej, już 1 września, stanęła na posterunku. Skrzyknęła przyjaciół artystów i... śpiewała z nimi dla żołnierzy wyjeżdżających na front.

Los połączył ją z innym wspaniałym muzykiem i przedwojennym amantem Eugeniuszem Bodo. W 1935 roku w najsłynniejszej w Polsce wytwórni płyt Syrena nagrali słynną piosenkę „Rumbolero”, która ukazała się na płycie i podbiła serca Polaków. Warto pamiętać, że Bodo zginął w Związku Sowieckim 81 lat temu...

 

Chór AVE w nowej odsłonie

Obchodzący w tym roku 85-lecie chór AVE, laureat wielu nagród, kojarzy się raczej z repertuarem klasycznym i sakralnym. Do tej pory wykonywał dzieła oratoryjne. Teraz pokaże się od zupełnie innej strony! Mieszkańcy Targówka pamiętają zapewnie lutowy jubileusz zespołu w DK Świt, który został przyjęty entuzjastycznie.  

Teraz 15 solistek i solistów chóru pod okiem Agnes Zwierko, znakomitej mezzosopranistki przygotowało brawurowe interpretacje piosenek Ordonki i Bodo. Towarzyszyć im będzie wokalnie oczywiście cały chór – młodzież i dorośli. A zagra zespół muzyków Filharmonii Narodowej w ciekawym składzie instrumentalnym – akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Całością dyrygować będzie Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy historycznej.

Poprzednie prezentacje programu na Białołęce i Woli zostały przyjęte owacjami na stojąco, a liczba chętych kilkukrotnie przekraczała liczbę miejsc...
 

Rezerwujcie miejsca!

Wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsc siedzących poprzez specjalny formularz umieszczony poniżej lub telefonicznie: 608178447.  

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Targówek. Partnerem jest Dom Kultury "Świt".  

 

  • REZERWACJA MIEJSC - KONCERT 16 VI 24, g. 18 - KLIKNIJ