NOCNE SPŁYWY KAJAKOWE MDM - 11, 18 i 19 IX 2020

wróć

Popłyń nocą Wkrą, przeżyj niesamowitą przygodę i… wspomóż szlachetną akcję MDM!

– Co roku w Fundacji AVE organizujemy kilka nocnych spływów, które mają niepowtarzalny urok – mówi Michał Kamiński, ratownik WOPR. – Tym razem łączymy przyjemne z pożytecznym i nocne pływanie powiązaliśmy z… akcją charytatywną. Opłata za udział w spływie w wysokości 100 zł w całości zostanie przeznaczona na wsparcie inicjatywy MDM, dedykowanej młodym ludziom z Ukrainy.

Zapisz się:

  • PIĄTEK 11 IX g. 19-1.30 - KLIKNIJ
  • PIĄTEK 18 IX g. 19-1.30 - KLIKNIJ
  • SOBOTA 19 IX g. 19-1.30 - KLIKNIJ

Co to jest MDM?     

MDM, czyli Młodzież dla Młodzieży, to przedsięwzięcie grupy nastolatków z Fundacji AVE, którzy chcą wesprzeć przyjaciółki i przyjaciół z Fundacji Eco-Miłosierdzie na Ukrainie.

– Sosnówka, w której mieszkają nasi ukraińscy przyjaciele boryka się z mnóstwem problemów społecznych. Wysokie bezrobocie, do tego zamykanie kopalni, które są jedynym miejscem pracy, kiepska oferta pozalekcyjna… – to tylko wierzchołek góry wyzwań. Młodzi ludzie nie mają, gdzie spędzać wolnego czasu – wyjaśnia licealistka Marysia Nizio, wolontariuszka Fundacji AVE. – Dlatego postanowiliśmy zebrać dla nich pieniądze na uruchomienie pierwszej i jedynej klubokawiarni w Sosnówce, który stworzy szansę dla wielu młodych ludzi szansę na edukację i rozwój.

Pomysł nie jest wcale nierealny. Klubokawiarnia zostanie urządzone w lokalu należącym do Fundacji Eco-Miłosierdzie, prowadzącej w Sosnówce klub rowerowy, będący jedyną alternatywą dla młodych ludzi. Młodzieżowi wolontariusze tej organizacji mają zaplanowane wszystko w najdrobniejszych szczegółach: w nowym miejscu zaplanowali rozmaite działania edukacyjne, integracyjne i pomocowe dla dzieci, młodzieży i seniorów. Aby wystartować potrzebują kilku tysięcy złotych na remont lokalu i zakup niezbędnego sprzętu.

Nocne kajaki dla Ukrainy

Marysia Nizio: – I stąd pomysł na spływy kajakowe nocne. Cały zysk przeznaczamy na pomoc Sosnówce. Kajaki, transport, ratownicy nic nas nie kosztują – to dar sponsorów i wolontariat.  

A 14-latek Borys Jarosz dodaje: – Spływy będą super! Każdy powinien przeżyć nocną wyprawę kajakową! To niesamowite spotkanie z gwiazdami, przyrodą i rzeką, która odkrywa niedostępne za dnia tajemnice…

Organizatorzy zapewniają transport busami z Warszawy i z powrotem, polietylenowe kajaki, asekurację ratowników oraz ognisko. Wyprawy startują przy stacji metra Młociny o godzinie 19, powrót w to samo miejsce ok. g. 1.30. Uczestnicy w świetle latarek i pochodzi pokonają ok. 12 km szlaku Wkry z Błędowa do Szczypiorny.

5 lat przyjaźni i… ciąg dalszy

MDM powstał w tym roku podczas wakacyjnego młodzieżowego polsko-ukraińskiego projektu online „Sprawiedliwi i przedsiębiorczy”. Wolontariusze z Polski i Ukrainy zgłębiali tajniki ekonomii społecznej.   

Marysia Nizio: – Podczas zajęć zobaczyliśmy rozmaite problemy, z jakimi borykają się nasi rówieśnicy z Ukrainy. Porównaliśmy sytuację społeczną i ekonomiczną obydwu krajów. Przyznam, że nie spodziewaliśmy się, iż między nami jest aż taka przepaść… To fajnie, że młodzież z małego miasteczka na Ukrainie postanowiła sama zacząć rozwiązywać tamtejsze problemy społeczne. A my chcemy ich w tym wspomóc.

– Warto dodać, że nasza znajomość z wolontariuszami z Fundacji Eco-Miłosierdzie zaczęła się już 5 lat temu – wyjaśnia Natalia Koral z Fundacji Ave. – Połączyły nas pasje kajakowe i rowerowe. Co roku spotykamy się na edukacyjnym projekcie. Przygotowywaliśmy już filmowe interpretacje powieści Sienkiewicza, zrealizowaliśmy filmowy młodzieżowy przewodnik nadbużański, opracowaliśmy animację poklatkową o akcji „Wisła”, a także wydaliśmy polsko-ukraińskie gry na wzór popularnej „Mafii”, przybliżające kulturę i realia obydwu krajów.

Animatorzy akcji MDM zapowiadają kolejne działania na rzecz Sosnówki, a tymczasem – zapraszają na nocną (charytatywną) Wkrę!