NIEZŁOMNY MAJOR Z BIAŁOŁĘKI DWORSKIEJ - 2 III 2019, g. 15.30

wróć

Tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Niezłomnych na Białołęce dedykowane będą majorowi Marianowi Kozłowskiemu, który spoczywa na Cmentarzu Tarchomińskim, a ostatnie lata życia mieszkał przy ulicy Majorki. W sobotę 2 III 2019 o g. 15.30 w ratuszu Dzielnicy Białołęka odbędzie się promocja jego biografii.

- Zmarły w 1986 roku major Kozłowski to postać szczególna – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE, która na zlecenie białołęckiego wydziału kultury przygotowała publikację. – Podczas okupacji razem z bratem Bolesławem zasłynął jako „specjalista” od odbijania aresztowanych i więźniów. W 1945 roku został mianowany dowódcą Okręgu Olsztyn NZW, a po 1947 roku w ubeckich więzieniach doświadczył bicia, karceru, zdzierania paznokci i innych okropnych tortur. Do końca życia był inwigilowany przez bezpiekę i musiał wielokrotnie zmieniać miejsca pracy i zamieszkania.

Autorem biografii majora jest Robert Radzik, specjalizujący się w historii powojennego podziemia i mający w dorobku wiele prac o Żołnierzach Wyklętych. Udało się dotrzeć do wielu nieznanych wcześniej dokumentów, a dużym atutem publikacji są archiwalia i wspomnienia udostępnione przez córki Mariana Kozłowskiego.

Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert w wykonaniu znakomitych artystów, którzy zaprezentują między innymi fragmenty niepublikowanych wspomnień majora Kozłowskiego. Wystąpią soliści scen operowych Joanna Stefańska-Matraszek, sopran oraz Ireneusz Miczka, baryton, znakomici pianiści Czesław Majewski i Janusz Tylman oraz aktorzy Barbara i Jacek Bursztynowicz.
 
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie egzemplarze książki. Wstęp wolny.