MÓWIONO O NIM, ŻE PRZEGRAŁ. Koncert 11 IX 2022 g. 19.15 - rezerwacja miejsc

wróć

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce. Z tej okazji w niedzielę 11 września o g. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Warszawie odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję „Mówiono o Nim, że przegrał” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

– Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił dzieło, które trwa do dziś – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. – W urokliwym pałacyku Bogusławskiego przy ulicy Żelaznej ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w całej Warszawie działalność na rzecz najmłodszych i ubogich. Od 1924 roku także w Płudach, a od 1926 na Białołęce Dworskiej.     

Te dwa obiekty odegrały bardzo ważną rolę w historii Białołęki. Od samego początku działały w nich domy dziecka, prowadzono cieszącą się olbrzymim uznaniem szkołę powszechną, były też miejscem ukrywania Żydów w czasie II wojny światowej. W szczytowym momencie akcji, jesienią 1944 roku, w piwnicach domu w Płudach znajdowało się 200 dzieci żydowskich! W kościele w Płudach od kilku lat przechowywane są relikwie założyciela Rodziny Maryi.   

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić „Białych” z „Czerwonymi” i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. – Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem – dodaje Włodkowski. – Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom… A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zas- trzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!   

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej…  

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wstęp wolny.  

  • Rezerwacja miejsc siedzących 11 IX 22 g. 19.15: KLIKNIJ

 

   

Zadanie publiczne pn. FELIŃSKI 200 dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego.