MONIUSZKO TOUR - 15 IX 2019, g. 19.15

wróć

MONIUSZKO TOUR z papieżem z Choszczówki, orkiestrą perkusyjną,  80-letnim chórem i świetlnymi malunkami

 

Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie! 15 września o g. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Warszawie odbędzie się premiera niesamowitych aranżacji utworów Stanisława Moniuszki na chór i… orkiestrę perkusyjną! A wszystko okraszone świetlnymi malowidłami oraz gawędą historyczną o papieżu z Choszczówki, Moniuszce z Zegarynki, 70-latce z Płud oraz 80-letnim chórze.

–  Z okazji Roku Moniuszki sięgnęliśmy po repertuar tego wyjątkowego kompozytora, który całe życie w okresie zaborów poświęcił na umacnianie polskiego ducha i kultury – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, organizującej przedsięwzięcie. – I choć dzisiaj jego muzyka nie jest popularna, to kryje w sobie wielką siłę. Jest autentycznie piękna. Stąd pomysł na prezentację w niecodziennych aranżacjach, które zainteresują z pewnością nie tylko melomanów.     

Przygotowania do koncertu trwały ponad pół roku. Wystąpią 3 chóry: Ave z Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści scen operowych: Małgorzata Rudnicka (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (alt), Andrzej Wiśniewski (tenor), Michał Rajewski (bas), organista Andrzej Mikulski, a także kameralny skład jedynej w Polsce Orkiestry Perkusyjnej MARIMBAND. Łącznie 60 muzyków. Dyrygować będą Barbara Hijewska, mieszkanka Białołęki oraz Michał Niedziałek, szef orkiestry.

– Koncert nazwaliśmy „tour”, bo będzie to wyprawa przez różne obszary muzyki Moniuszki – dodaje Włodkowski. Przede wszystkim zabrzmią fragmenty cudownej „IV Litanii Ostrobramskiej” i „Mszy Piotrowińskiej”, przejmujące „Ojcze nasz”, wybrane pieśni ze „Śpiewnika Domowego”, ale także prawie w ogóle nieznany „Chór Sprawiedliwych” czy „Sonety” Adama Mickiewicza. Całość zwieńczy „Modlitwa w kościółku” z opery „Halka”.  

Koncert związany jest z ważnymi wydarzeniami: 40. rocznicą I pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II – papieża z Choszczówki, 30. rocznicą powstania Okrągłego Stołu, który został wykonany na terenie Białołęki oraz 70-leciem parafii Narodzenia NMP w Płudach. W ramach gawędy historycznej Bartłomiej Włodkowski przywoła też dawnych muzyków białołęckich, 80-letni chór oraz istniejącą niegdyś na Białołęce Dworskiej ulicę Moniuszki (obecna Zegarynki), co świadczy o przedwojennej pozycji kompozytora w świadomości społeczeństwa.

A wszystko zostanie okraszone niesamowitymi świetlnymi malunkami, które zrealizuje grupa Kolor Kolektyw, współpracująca m.in. z Sinfonia Varsovia. Kamila Fundichely i Krzysztof Rychta na żywo namalują ilustracje do wykonywanej muzyki. Tym samym koncert będzie jedynym w swoim rodzaju pokazem „światło-dźwięk”. 

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz m.st. Warszawy-Dzielnicy Białołęka.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl - KLIKNIJ - lub tel. 608 178 447. Bezpłatne wejściówki są też do odebrania w zakrystii kościoła Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach. Kolejne wykonania koncertu w październiku i listopadzie w kościołach na Tarchominie i Zielonej Białołęce.