KOLĘDY NA 4 CHÓRY - 6 I 2020, g. 19

Doroczne bożonarodzeniowe koncerty na Trzech Króli w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przy ul. Klasyków 21 stały się już tradycją. Gromadzą olbrzymią rzeszę Białołęczan, którzy chcą kolędować i następnie wyruszyć do żłóbka w symbolicznym orszaku, aby „adorować Pana” – jak śpiewamy w średniowiecznym hymnie „Adeste fideles”.

Te świąteczne spotkania wpisują się w staropolską tradycję, kiedy to od 25 grudnia do 6 stycznia uroczyście celebrowano Gody. Każdy dzień miał właściwą sobie, bogatą obrzędowość, a wieczorami spotykano się u rodziny i przyjaciół na biesiady, połączone z gromkim śpiewaniem kolęd. A wszystko po to, by nie stało się tak, jak w wierszu ks. Jana Twardowskiego: „Pan Jezus (…) nacisnął dzwonek – dzwonek był nieczynny”. („Wigilia”)

Po bardzo udanych poprzednich koncertach z udziałem Haliny Kunickiej, Czesława Majewskiego, artystów Filharmonii Narodowej, chóru Oktawian i Salve Regina, w tym roku kolędowanie poprowadzą 4 znakomite zespoły.

Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego JUBILUS pod batutą charyzmatycznej Krystyny Stańczyk-Pałygi kontynuuje działalność Centralnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego, który powstał w 1945 roku jako Warszawski Chór Harcerski i był dziełem życia artysty operowego Władysława Skoraczewskiego. Zespół jest zdobywcą niezliczonych nagród na największych festiwalach Europy. Ostatnio wyśpiewał dwa złote dyplomy na 8. Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Canco Mediterrania” w Barcelonie i Lloret de Mar oraz srebrny dyplom w IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Kaunas Cantat” w Kownie.

Z kolei prowadzony od 4 lat przez Jakuba Kaczmarka Ursynowski Chór IUVENIS Fundacji Kultury Scenemus ma na swoim koncie imponujące wykonania dużych form oratoryjnych: „Pasji wg św. Jana" J. S. Bacha, „Mesjasza” G. H. Haendla, „Requiem” G. Faure, a także ciekawe projekty z prezentacją chóralnych aranżacji muzyki filmowej oraz przebojów The Beatles.

Chór AVE Parafii Narodzenia NMP w Płudach i Fundacji AVE, który w 2019 roku obchodził 80-lecie istnienia, ma na swoim koncie kilkanaście nagród na festiwalach regionalnych i ogólnopolskich. Wykonywał premierowo „Pasję według św. Mateusza” oraz „Pasję według św. Jana” prof.  Krzysztofa Kusiel-Moroza, z Orkiestrą Szkoły Muzycznej w Wołominie przygotował „Stabat Mater” Pergolessiego, koncertował z Haliną Kunicką, Agatą Bernadt, Joachimem Menclem i Czesławem Majewskim. Chór wydał 4 płyty, nagrywał również utwory dla telewizji, a w ubr. śpiewał w Filharmonii Narodowej. W 2018 doprowadził do powstania, wykonania i nagrania „Oratorium Jakubowego” na 500-lecie tarchomińskiego kościoła św. Jakuba, a w 2019 zaprezentował z orkiestrą perkusyjną „Marimband” cykl niezwykle udanych koncertów „Moniuszko Tour”.

Czwarty chór z tytułu koncertu stworzy… publiczność, dla której przewidziano specjalne partie w prezentowanych aż 21 kolędach polskich i zagranicznych. Całości dopełnią opowieści Bartłomieja Włodkowskiego o dawnych warszawskich tradycjach świątecznych.

Wstęp wolny, organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE.

P.S. To już kolejne koncertowe wydarzenie animowane przez Fundację AVE i Chór AVE. Obecnie trwają starania, aby na płycie CD wydać entuzjastycznie przyjęty repertuar moniuszkowski z koncertów „Moniuszko Tour” (w Płudach prezentowany 15 IX 2019). Możecie wesprzeć Państwo to przedsięwzięcie 1% podatku (KRS 0000229157) lub dokładając się do zrzutki na ten cel: https://zrzutka.pl/92h7gd