BIAŁOŁĘCKI DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - wycieczki i promocja książki, 1 III 2020 - ZAPISY

wróć

Białołęckie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych przebiegną pod znakiem wycieczek zabytkowym chaussonem i promocji książki „Wszystko dla kochanej Ojczyzny”, będącej zbeletryzowaną biografią jednego z najdzielniejszych i najmłodszych dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – niespełna 21-letniego por. „Ciemnego” Tadeusza Narkiewicza.

 

Autor publikacji, Robert Radzik, znany jest mieszkańcom dzielnicy nie tylko jako sąsiad z Zielonej Białołęki, ale również znakomity i ceniony badacz powojennego podziemia oraz twórca wydanej w ubr. przez Fundację AVE i wydział kultury biografii majora Mariana Kozłowskiego, pochowanego na Cmentarzu Tarchomińskim.

 

W tym roku w niedzielę 1 marca o g. 11 i 13.15 Robert Radzik poprowadzi 2 wycieczki szlakiem ubeckich katowni praskich. – To niebywała okazja, aby poznać mało znane wątki z historii najnowszej prawobrzeżnej Warszawy – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE, współorganizującej wydarzenie. - Pojedziemy kultowym chaussonem z lat 50. XX wieku, z czasów kiedy właśnie działały miejsca zbrodni w prawobrzeżnej Warszawie.

 

Wyprawy rozpoczną się przy bramie Cmentarza Tarchomińskiego na rogu ulicy Mehoffera i Majolikowej. Uczestnicy nawiedzą grób majora Mariana Kozłowskiego, a następnie pojadą na Pragę Północ, gdzie odwiedzą m.in. dawną siedzibę NKWD przy ulicy Sierakowskiego, kwaterę główną NKWD przy ulicy Strzeleckiej i tzw. Toledo przy Namysłowskiej. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy:

zapisz się na wycieczkę o g. 11 - KLIKNIJ

zapisz się na wycieczkę o g. 13.15 - KLIKNIJ

lub zadzwoń 608 178 447.  

 

Z kolei o g. 15.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ulicy Van Gogha 1 odbędzie się promocja książki „Wszystko dla kochanej Ojczyzny”. Tytuł to cytat z listu głównego bohatera por. Narkiewicza, pisanego w szczególnych okolicznościach do najbliższych niedługo przed śmiercią. – „Ciemny”, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, poległ żołnierską śmiercią podczas próby przebicia się rankiem 6 września 1947 roku. Wybrał śmierć, nie chcąc wpaść w łapy wszechwładnego „resortu”. Nagie zwłoki komendanta UB-owcy wrzucili na furmankę i powoli – tak, aby wszyscy mieszkańcy mijanych wiosek mogli zobaczyć martwego – przewieźli do Zambrowa. Do dziś nie wiadomo, co zrobiono z ciałem poległego” – opowiada Robert Radzik, autor cieszącej się ogromnym zainteresowaniem i zbierającej znakomite recenzje biografii.

 

Podczas spotkania będzie można nabyć tę publikację, jak również wcześniejsze książki autora  „Z otchłani niepamięci” i „Wnutriennicy” w promocyjnych cenach od 20 do 40 zł oraz bezpłatnie otrzymać wspomnianą wcześniej biografię mjr. Kozłowskiego pt. „Niezłomny major”. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: KLIKNIJ lub tel. 608 178 447.