18. POWSTAŃCZE KAJAKI - 29, 30 VII i 1 VIII 2023. Zapisy.

29, 30 VII oraz 1 VIII 2023 roku odbędą się na warszawskim odcinku Wisły powstańcze spływy kajakowe "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego i jego bohaterów, połączone z poznawaniem powstańczych historii, paradą kajaków w godzinie W z transparentami „Pamiętamy”, koncertem powstańczych piosenek na brzegu rzeki i wyścigiem kajaków o Kotwicę Powstania 44 roku.

Chociaż na pierwszy rzut oka zestawienie Powstania Warszawskiego, Wisły i kajaków wygląda dość osobliwie, jeśli nie kuriozalnie, to trzeba wiedzieć, że Wisła i Powstanie 44 roku ściśle się ze sobą łączą: w sierpniu i wrześniu 1944 rzeka stanowiła linię dramatycznego podziału i pochłonęła wiele ludzkich istnień. Tuż po godzinie W hitlerowcy zamknęli wszystkie mosty i pilnie patrolowali brzegi rzeki. Tymczasem polskie oddziały partyzanckie z prawego brzegu próbowały przedostać się przez wodę pod ogniem kul na pomoc walczącej stolicy, a kiedy powstanie dogorywało dowódcy wysyłali emisariuszy, aby wpław przeprawiali się na prawy brzeg i prosili czerwonoarmistów o pomoc.

W okresie Powstania wokół warszawskiej Wisły miało miejsce wiele wydarzeń. Tylko w sierpniu z podwarszawskiego wówczas Wawra na Siekierki przedostało się w nocnych dramatycznych przeprawach z narażeniem życia ponad 260 partyzantów w tym 40 kobiet. Dlatego od 18 lat w Fundacji AVE włączamy Wisłę w powstańcze obchody.

Ze względu na odpowiednie zabezpieczenie wypraw może wziąć w nich udział każdy, niezależne od doświadczenia wodniackiego i kajakowego. Każda wyprawa rozpocznie się i zakończy w szczególnych miejscach bohaterskich przepraw partyzantów w okresie Powstania. Scenariusz każdego spływu będzie podobny: o g. 13.15 uczestnicy na przystani WKW w Wawrze wezmą udział w koncercie piosenek powstańczych i gawędzie powstańczej, następnie wypłyną na Wisłę, na plaży pod Mostem Poniatowskiego uformują paradę i w godzinie W na wysokości Starówki przepłyną z transparentami i flagami "Pamiętamy", a następnie wezmą udział w Wyścigu o Kotwicę 44 roku.

Za kajakowe spływy powstańcze Fundacja AVE otrzymała Nagrodę Przyjaznego Brzegu.

Zapisy:

>>> Zobacz jak było w 2022 roku: GALERIA ZDJĘĆ

Imprezy w ramach Aktywnie nad Wisłą prowadzone przez Fundację AVE współfinansuje m.st. Warszawa.

Zadanie publiczne pn. "18. POWSTAŃCZE KAJAKI & 13. MAZOWIECKA AKADEMIA KAJAKOWA" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.