16. POWSTAŃCZE KAJAKI - zapisy na 31.07 i 1.08.2021

wróć

Fundacja AVE zaprasza do udziału w powstańczych spływach kajakowych „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”. W ten sposób będzie można uczcić bohaterów sierpnia 44 roku 31 lipca oraz 1 sierpnia. Wyprawy wyruszą z Wawra, a zakończą się na Białołęce. W programie zaplanowano spotkania z Powstańcami, rozmowę z Agnieszką Cubałą, autorką właśnie wydanej książki „Warszawskich Dzieci ‘44”, koncert piosenek powstańczych, paradę kajaków w godzinie W oraz wyścigi o Kotwicę 44 roku.  

– Po raz kolejny przypominać będziemy o roli, jaką odegrała Wisła w 1944 roku – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Stanowiła wtedy przestrzeń dramatycznego podziału: gdy na lewym brzegu trwały najcięższe walki, mieszkańcy Pragi – odcięci od centrum stolicy - bezradnie patrzyli na śmierć miasta. Dlatego już od pierwszych dni powstania wielu partyzantów podejmowało próbę niełatwego przedarcia się pod ogniem kul z Wawra na Siekierki. Wielu z nich pochłonęły wody Wisły. Naszymi spływami oddajemy im hołd…

Z Wawra na Białołękę

Spływy rozpoczną się o g. 12.30 na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończą ok. g. 19 w Porcie Żerańskim (o ile stan wody w rzece na to pozwoli, w przeciwnym razie finał planowany jest na Plaży Żoliborz). W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci. – Choć Niemcy codziennie patrolowali rzekę łodzią motorową, do 20 sierpnia udało się pod osłoną nocy przeprawić blisko 300 żołnierzom, w tym 60 sanitariuszkom! – dodaje Włodkowski. – Na granicy Białołęki i Jabłonny przerzut wielkiej grupy 220 partyzantów miał miejsce 6 i 7 września. Ponieważ hitlerowcy zniszczyli przygotowane do przeprawy łodzie, Polacy przeprawiali się – z wielkim narażeniem życia – wiślanym brodem. 

Chociaż powstańcze kajaki organizowane są od 16 lat, liczba chętnych każdego roku kilkukrotnie przekracza liczbę miejsc. A uczestnicy nadsyłają do Fundacji bardzo pozytywne opinie. Marek Kozłowski: – Niesamowita inicjatywa! Brawo! Jestem pod ogromnym wrażeniem przesłania. Co roku są wszystkie emocje: wzruszenie i śmiech, śpiew i fizyczne zmęczenie, i w oku łza... Dziękuję! Beata Ciejka: – Spływ dostarczył nam wielu wzruszeń. Gdy dostaliśmy flagi z symbolami Powstania - byliśmy dumni i szczęśliwi. Dziękuje za wyjątkowe, świetnie zorganizowane,  uczczenie tak ważnego czasu w polskiej historii.

Promocja książki i płyty

Po ubiegłorocznej przerwie, związanej z konieczną pandemiczną izolacją, organizatorzy ponownie zaprosili do udziału Powstańców Warszawskich, którzy – jeśli siły pozwolą – podzielą się swoimi wspomnieniami.

Będzie również obecna Agnieszka Cubała, autorka wielu książek o Powstaniu Warszawskim, w tym właśnie wydanej znakomitej pozycji o dzieciach 44 roku. Opowie nie tylko o najmłodszych uczestnikach i świadkach Powstania, ale również o sportowcach, którzy wzięli udział w sierpniowym zrywie. A dzięki uprzejmości wydawnictwa „Prószyński i S-ka” na miejscu dostępna będzie do kupienia książka „Warszawskie Dzieci 44”.

Podczas spływów zaplanowano też promocję płyty CD, na której zarejestrowano 12 piosenek powstańczych, w tym „Hymn spływów Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”, napisany przez jedną z uczestniczek – Barbarę Załuskę. Materiał nagrał zespół „Vis a vis”, który swoimi głosami i instrumentami towarzyszy powstańczym kajakom od wielu lat. Na krążku zarejestrowano też kilka wspomnień Powstańców, którzy przeprawiali się przez Wisłę pod ogniem z kul. Każdy uczestnik otrzyma bezpłatny egzemplarz.   

W spotkaniu z Autorką oraz koncercie może wziąć udział każdy, również ci, którzy nie zdecydują się na udział w spływie. Wystarczy przyjść o g. 12.30 na przystań WKW w Wawrze.  

Dla każdego

Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych. – Warto wszelako pamiętać, że Wisła jest rzeką wymagającą, stąd warto, aby zgłaszający się mieli minimalne doświadczenie wodniackie. Oczywiście dzieci muszą płynąc pod opieką dorosłych – mówi Michał Kamiński, ratownik WOPR z Fundacji AVE.

Zapisy poprzez formularz internetowy:

  • POWSTAŃCZE KAJAKI 31.07.2021, g. 12.30-18.30 - KLIKNIJ
  • POWSTAŃCZE KAJAKI 1.08.2021, g. 12.30-18.30 - KLIKNIJ

Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali pamiątkowe gadżety. Koszt udziału: 12 zł – osoby dorosłe, a dzieci i młodzież bezpłatnie.  

Za organizację powstańczych spływów Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tegoroczną edycję współfinansują m.st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

                        

         

 

Obejrzyj fotorelację z ubiegłego roku: KLIKNIJ, KLIKNIJ