O PROJEKCIE I WYKONAWCACH

wróć

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadały dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we współpracy z Rodziną Maryi przygotowaliśmy wyjątkowy utwór „Mówiono o Nim, że przegrał...”, który wykonali Chór AVE oraz Filharmonicy Warszawscy i soliści Polskiej Opery Królewskiej.

– Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił na Woli dzieło, które trwa do dziś – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. – W urokliwym pałacyku Bogusławskiego z charakterystyczną sentencją „Parva sed apta” ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w tym miejscu działalność na rzecz najmłodszych i ubogich, a w czasie II wojny światowej na masową skalę ratowała dzieci żydowskie z getta. Tutaj też mieści się multimedialne muzeum świętego.    

Na dziedzińcu posesji znajduje się ważny „artefakt” z czasów Felińskiego – figura Maryi, poświęcona przez niego tuż przed wyjazdem na zesłanie za to, że zaprotestował przeciwko terrorowi Rosjan wobec Polaków. Co ciekawe, chociaż pałacyk legł w gruzach w czasie Powstania Warszawskiego, kapliczka pozostała nienaruszona.

Prawykonanie utworu odbyło się 14 czerwca 2022 roku o g. 19.15 w kościele św. Augustyna na warszawskiej Woli. Data koncertu nie była przypadkowa. Właśnie 14 czerwca 1863 roku arcybiskup Feliński decyzją cara na zawsze opuścił Warszawę, a kolejne lata spędził na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą. Premierowaego wykonania wysłuchało ponad 450 osób!   

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić „Białych” z „Czerwonymi” i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. – Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem –dodaje Włodkowski. – Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom… A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!   

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdują się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, są świadkami śmierci Słowackiego, słyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie jadą wraz z bohaterem na zesłanie. Na koniec wchodzą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej…  

7 koncertów

W 2022 roku utwór został zaprezentowany aż 7 razy:

Łącznie wysłuchało go ponad 2 tysiące osób!

 

Utwór wykonali znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej oraz Chór AVE Fundacji AVE:

Magdalena Schabowska / Justyna Jedynak-Obłoza - sopran

Joanna  Gontarz/ Aleksandra Pawluczuk - alt

Aleksandra Banaszek - alt

Tomasz Warmijak - tenor

Grzegorz Żołyniak - baryton

CHÓR AVE (przygotowanie: Bartłomiej Włodkowski)

 

 

 

i Parafii w Płudach przy wsparciu sióstr nowicjuszek. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

 

 

***

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Dofin

W 2022 roku

 

Wykonacy:

 

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Wola. Patronami medialnymi są: Idziemy, TV Salve, Tygodnik Idziemy, TU Wola. 

Wstęp wolny.