NIEZNANA HISTORIA BIAŁOŁĘCKIEGO WIŚNIEWA - wystawa & nowa książka, 5 X 2019, g. 16

wróć

W sobotę 5 X 2019 o g. 16 w ratuszu Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 zniknie kolejne biała plama w białołęckiej historii. A wszystko za sprawą wystawy i książki „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy” Elżbiety Miecznikowskiej, przygotowanych przez Fundację AVE we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Każdy uczestnik wernisażu otrzyma bezpłatny egzemplarz publikacji.

A rzecz wiąże się z nieistniejącym dziś budynkiem z charakterystycznym kominem. – W 1974 roku narysował go Marian Stępień dla publikowanego w „Życiu Warszawy” kultowego cyklu „Warszawskie pożegnania” – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Stał nieopodal dzisiejszego ratusza Dzielnicy Białołęka i ośrodka zdrowia, a określano go mianem „fabryki w Wiśniewie”. Mieszkańcy Białołęki mogą być nieco zdezorientowani, wszak obecnie osiedle Wiśniewo ulokowane jest po przeciwnej stronie niż ratusz. Tymczasem dawniej osada ta rozciągała się po obydwu stronach szosy Modlińskiej.

Dom z pracownią należały od 1911 roku do wybitnego ceramika profesora Stanisława Jagmina. Pamięć o nim przetrwała, także  w „ceramicznych nazwach” białołęckich ulic. Ale w lokalnej społeczności nie zachowały się przekazy o tym, co działo się w Wiśniewie przez ponad dekadę w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy artysta wyjechał do Poznania.

– W Wiśniewie powstał wówczas unikatowy w skali kraju ośrodek ceramiczny naukowo-edukacyjny, przyciągający rzeszę znaczących osób i promieniujący daleko poza granice Białołęki. Miał on także nieprzeciętny w odbudowującej się po latach zaborów Polsce wymiar lokalny. Był pierwszym białołęckim domem kultury, którego podopieczne – wiejskie dziewczyny z Wiśniewa, Henrykowa, Świdrów, Żerania, Tarchomina… - mogą poszczycić się nie lada sukcesem. Oto ich prace prezentowane były na największych ówczesnych wystawach w Polsce i na świecie! – dodaje Włodkowski.

Okazało się również, że ocalało parę oryginalnych ceramik, sygnowanych nazwą „Wiśniewo”. Podczas sobotniego wernisażu będzie można je obejrzeć. Przyjadą specjalnie na tę okazję z płockiego muzeum.  

Inspiratorką i szefową wiśniewskiej garnkowni była niezwykła, przedsiębiorcza kobieta - Wanda Szrajberówna, artystka, animatorka, etnografka, nauczycielka. Jej historię odkryła i z wielką swadą opisała Elżbieta Miecznikowska, etnolożka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Gościem specjalnym sobotniego wieczoru będzie dr Anna Wiszniewska z Instytutu Sztuki PAN, autorka monumentalnej biografii prof. Stanisława Jagmina.

Dodatkową atrakcją będzie koncert kapeli „Falenica” w składzie: Piotr Kaznowski – skrzypce, Maja Kaznowska – basy ludowe, Jakub Cieśla – bęben. Grupa, do niedawna działająca pod nazwą „Raducz” jest jednym z najlepszych w Polsce zespołów wykonujących „muzykę korzeni” i ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: KLIKNIJ, 608 178 447.

 

 

Dofinansowano w ramach projektu „Kleks, Szrajberówna, papież z Choszczówki i stół z Henrykowa, czyli Fajerka Pradziadka Franciszka 3” ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

         

 

Dla dzieci przygotowaliśmy dodatkowo 5 X o g. 9 i 11.30 oraz 6 X o g. 11 i 13.30 warsztaty lepienia garnków. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

5 X g. 9 - KLIKNIJ

5 X g. 11.30 - KLIKNIJ

6 X g. 11 - KLIKNIJ

6 X g. 13.30 - KLIKNIJ