Koncert MONIUSZKO TOUR - 24 XI 2019, g. 19 - rezerwacja miejsc siedzących

wróć

24 listopada o g. 19 w kościele św. Matusza na Białołęce przy ul. Ostródzkiej 172 odbędzie się prezentacja niesamowitych aranżacji utworów Stanisława Moniuszki na chór i… orkiestrę perkusyjną! A wszystko okraszone świetlnymi malowidłami oraz gawędą historyczną o papieżu z Choszczówki, Moniuszce z Zegarynki oraz 80-letnim chórze.

–  Z okazji Roku Moniuszki sięgnęliśmy po repertuar tego wyjątkowego kompozytora, który całe życie w okresie zaborów poświęcił na umacnianie polskiego ducha i kultury – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, organizującej przedsięwzięcie. – I choć dzisiaj jego muzyka nie jest popularna, to kryje w sobie wielką siłę. Jest autentycznie piękna. Stąd pomysł na prezentację w niecodziennych aranżacjach, które zainteresują z pewnością nie tylko melomanów.     

Przygotowania do koncertu trwały ponad pół roku. Wystąpią 3 chóry: Ave z Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści scen operowych: Małgorzata Rudnicka (sopran), Ewa Mikulska (alt), Adam Sławiński (tenor), Michał Rajewski (bas), organista Andrzej Mikulski, a także kameralny skład jedynej w Polsce Orkiestry Perkusyjnej MARIMBAND. Łącznie 60 muzyków. Dyrygować będą Barbara Hijewska, mieszkanka Białołęki oraz Michał Niedziałek, szef orkiestry.

– Koncert nazwaliśmy „tour”, bo będzie to wyprawa przez różne obszary muzyki Moniuszki – dodaje Włodkowski. Przede wszystkim zabrzmi cudowna „IV Litania Ostrobramska” i fragmenty „Mszy Piotrowińskiej”, przejmujące „Ojcze nasz”, wybrane pieśni ze „Śpiewnika Domowego”, ale także prawie w ogóle nieznany „Chór Sprawiedliwych” czy „Sonety” Adama Mickiewicza. Całość zwieńczy „Modlitwa w kościółku” z opery „Halka”.

Koncert związany jest z ważnymi wydarzeniami: 40. rocznicą I pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II – papieża z Choszczówki oraz 30. rocznicą powstania Okrągłego Stołu, który został wykonany na terenie Białołęki. W ramach gawędy historycznej Bartłomiej Włodkowski przywoła też dawnych muzyków białołęckich, 80-letni chór oraz istniejącą niegdyś na Białołęce Dworskiej ulicę Moniuszki (obecna Zegarynki), co świadczy o przedwojennej pozycji kompozytora w świadomości społeczeństwa.

A wszystko zostanie okraszone niesamowitymi świetlnymi malunkami, które zrealizuje grupa Kolor Kolektyw, współpracująca m.in. z Sinfonia Varsovia. Kamila Fundichely i Krzysztof Rychta na żywo namalują ilustracje do wykonywanej muzyki. Tym samym koncert będzie jedynym w swoim rodzaju pokazem „światło-dźwięk”.   

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz m.st. Warszawy-Dzielnicy Białołęka.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: KLIKNIJ.