PROMOCJA KSIĄŻEK "JAKUBOWY TARCHOMIŃSKI KOŚCIÓŁ" i "BIAŁOŁĘKA W WYCINKACH"
OTWARCIE WYSTAWY "JAKUBOWY TARCHOMIŃSKI KOŚCIÓŁ"
KONCERT "JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE"
Bardzo często Białołęki uchodzi za miejsce nieciekawe, a tym bardziej pozbawione „wielkiej historii”. O tym, że to nieprawda staramy się przekonywać w Fundacji AVE od wielu lat. Z okazji drugiej edycji festiwalu „Białołęka Kulturalna” przygotowaliśmy kolejne historyczne niespodzianki. W sobotę 23 lutego zapraszamy o g. 16 do ratusza dzielnicy Białołęka promocję dwóch książek, wydanych staraniem Fundacji AVE i Urzędu Dzielnicy Białołęka, otwarcie wystawy i koncert.
Pierwsza z nich to opowieść Anety Bojanowskiej i Bartłomieja Włodkowskiego o dziejach najcenniejszego białołęckiego zabytku, który w 2018 roku obchodził wyjątkowy jubileusz 500-lecia powstania. Mowa oczywiście o tarchomińskim kościele św. Jakuba, będącym najstarszym oryginalnym budynkiem gotyckim w obecnych granicach Warszawy. Atutem publikacji „Jakubowy tarchomiński kościół” są również przepiękne zdjęcia obiektu autorstwa znakomitych fotografików Filipa Marka Klimaszewskiego, Dariusza Mysłowskiego i Macieja Zawistowskiego. Zaprezentowane zostaną również w dużych formatach na wystawie, która zostanie otwarta również w sobotni wieczór.
Druga – to prawdziwy varsavianistyczny cymes. Książeczka „Białołęka w wycinkach” stanowi zbiór wyszperanych w dawnej prasie przez Wiesława Tomczaka, mieszkańca Tarchomina i zapalonego genealoga, artykułów dotyczących naszej dzielnicy. Kilkadziesiąt tekstów od końca XVIII wieku (!) po połowę wieku XX, zachwycających niejednokrotnie osobliwym stylem i formą, dostarcza mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. To prawdziwa kopalnia dawnych nazw miejscowych oraz istotny przyczynek do odtwarzania topografii dawnych białołęckich wsi. Czytelnicy dowiedzą się m.in. gdzie na Zielonej Białołęce miało miejsce lądowanie balonu wypuszczonego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i dlaczego pozwoliło wyprawić… huczne chrzciny (!), albo w której wsi testowano nowatorską kosiarkę Woodera, no i czego dopuszczała się tarchomińska młodzież pasąca bydło pod koniec XIX stulecia… Nie zabraknie też historii z dreszczykiem. Oprócz doniesień o kradzieżach, nie zabraknie iście gangsterskiej opowieści o strzelaninie w Henrykowie i największych przedwojennych rzezimieszkach z Wiśniewa.
Dodatkową atrakcją wieczoru, podczas którego uczestnicy otrzymają bezpłatnie powyższe publikacje, będzie recital piosenek warszawskich w nowatorskich aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego na głos solowy, chór mieszany oraz skrzypce, saksofon, gitarę i kontrabas. Wykonają je solista Emil Zwoliński, zespół Con Passione oraz chóry Ars Chori i Ave. Ten program prezentowany był niedawno w Filharmonii Narodowej, gdzie został przyjęty entuzjastycznie.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
SOBOTA, 23 lutego 2019, g. 16, ratusz Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, Warszawa