ZAŚPIEWAJ MAKI - inauguracja Białołęckiej Nocy Muzeów, 17 V 24, g. 19 (rezerwacja miejsc)

wróć

80. URODZINY „CZERWONYCH MAKÓW” NA BIAŁOŁĘCE
 

Powstały w nocy z 17 na 18 maja. Dokładnie 80 lat temu. Niezwykła polska piosenka – „Czerwone maki na Monte Cassino”, której urodziny zaplanowano na piątek 17 maja 2024 o g. 19 w ratuszu Dzielnicy Białołęka.

Piosenkę napisał Feliks Konarski (Red-Ren) w trakcie Bitwy pod Monte Cassino. - Pisałem gorączkowo, szybko... Jak gdybym chciał tymi paroma zwrotkami dodać im sił i krwi... - wspominał. Właśnie 17 maja poprosił przyjaciela Alfreda Schütaza, również żołnierza 2 Korpusu Sił Zbrojnych, o skomponowanie melodii, która narodziła się około 3 w nocy. Pierwszy wykonanie miało miejsce nazajutrz, tuż po zdobyciu wzgórza. Przywołajmy znów autora: Śpiewając po raz pierwszy „Czerwone maki” u stóp klasztornej góry, płakaliśmy wszyscy. Żołnierze płakali z nami. Czerwone maki, które zakwitły tej nocy, stały się jeszcze jednym symbolem bohaterstwa i ofiary – i hołdem ludzi żywych dla tych, którzy przez miłość wolności polegli dla wolności ludzi…

Utwór zyskał status nieformalnego hymnu wolnej Polski. Stawano na baczność, kiedy go wykonywano. Znów Konarski: Napisałem w swoim życiu ponad dwa tysiące piosenek. Były wśród nich wesołe i sentymentalne, z sensem i bez sensu, dobre i złe, wartościowe i nijakie. Niektóre z dnia na dzień stawały się piosenkami popularnymi – inne przemijały bez echa... Jedna tylko potrafiła w tak szybkim czasie przełamać wszystkie istniejące na świecie bariery i granice, i połączyć rozrzuconych po najdalszych zakątkach ziemi Polaków: piosenka „Czerwone maki na Monte Cassino".

Z chórami i filharmonikami

Dlatego tegoroczną Noc Muzeów na warszawskiej Białołęce z inicjatywy Fundacji AVE i Anny Mieszkowskiej, piewczyni polskiej piosenki, zainauguruje w piątek 17 maja 2024 specjalne wykonanie „Czerwonych Maków”. O godzinie 19 w sali konferencyjnej ratusza Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 kilkudziesięciu śpiewaków z białołęckich chórów AVE, OKTAWIAN i KAPELA Z CERAMICZNEJ ze światowej sławy solistką Agnieszką Zwierko-Wiercioch oraz z instrumentalistami Filharmonii Narodowej i kwartetem dętym „Brass Riders” zaśpiewają ów niezwykły utwór Konarskiego w przepięknej aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego na mezzosopran, chór mieszany, werbel, trąbkę, klarnet, akordeon, 3 puzony i tubę! Muzykami dyrygować będzie Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy o niezwykłości piosenki.

Oczywiście w śpiewie zaplanowano też udział publiczności.

Po wykonaniu „Czerwonych Maków” odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu znakomitego krakowskiego kwartetu dętego BRASS RIDERS.

Wstęp wolny.

  • Rezerwacja miejsc siedzących, piątek 17 V 24, g. 19: KLIKNIJ