W niedzielę 1 grudnia 2024 roku o g. 18 w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie, ul. Modlińska 102 odbędzie się niezwykłe widowisko Chóru AVE i Filharmoników, opowiadające o wiślanych przeprawach przez Wisłę w Jabłonnie i na Białołęce podczas Powstania Warszawskiego. Muzykę zaaranżowali znakomici kompozytorzy Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy oraz Tomasz Labuń, związany z wieloma orkiestrami, m.in. Warszawską Orkiestrą Impressione czy Orkiestrą Symfoniczną Lira Ansamble w Chicago.
– Wiślane przeprawy w sierpniu i wrześniu 1944 to mało znany wątek dziejów Powstania Warszawskiego – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE, organizującej spektakl. – Kiedy 5 sierpnia podjęto decyzję o zakończeniu powstania na prawym brzegu Wisły, bardzo wielu żołnierzy oraz sanitariuszek postanowiło iść na pomoc walczącej Warszawie. Nocami, pod ogniem kul, przeprawiali się przez rzekę łódkami, kajakami, a nawet wpław. Nie było to proste, wszak Niemcy patrolowali Wisłę.
Szacuje się, że w ten sposób do Warszawy i Kampinosu dotarło kilkaset osób. Wielu też zginęło. Najbardziej spektakularna przeprawa miała miejsce na granicy Kępy Tarchomińskiej i Jabłonny 6 i 7 września 1944 roku pod wodzą ppor. Stefana Ziembińskiego ps. Soplica. Wzięło w niej aż dwustu żołnierzy z Jabłonny, Legionowa i Białołęki. Jednak wskutek donosu do Niemców, wszystkie łódki zostały zniszczone. Chłopaki i jedna dziewczyna – sanitariuszka „Magdalena” – tak bardzo chcieli walczyć o wolną Polską, że zaryzykowali i… zmierzyli się z wiślanym brodem.
Czteroaktowy spektakl muzyczny
Jaki był finał tej historii, będzie można przekonać się podczas niedzielnego spektaklu „Wisła 44”. Złożą się na niego i sceny dramaturgiczne, i spora dawka muzyki z czasów II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego, ale nie tylko. Zaśpiewa Chór AVE i jego soliści, a na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, oboju, trąbce, akordeonie i perkusji zagrają znakomici instrumentaliści Filharmonii Narodowej.
W rolę „Soplicy” oraz jego żołnierzy wcieli się młodzież Chóru AVE na czele z Aleksandrą Banaszek, studentką Akademii Teatralnej.
– Mamy nadzieję, że nasz spektakl przybliży ważną lokalną historię, budującą tożsamość tutejszych terenów, ale także będzie prawdziwą ucztą muzyczną. Jerzy Cembrzyński i Tomasz Labuń stworzyli niezwykle sugestywne aranżacje, które zachwycają same w sobie – dodaje Włodkowski.
85-latek na 80-lecie
Spektakl muzyczny „Wisła 44” o wydarzeniach sprzed 80. lat, to kolejne przedsięwzięcie białołęckiego Chóru AVE z okazji 85-lecia istnienia zespołu, który powstał w Płudach w 1939 roku, a po II wojnie światowej animował życie kulturalne od Legionowa po Targówek. Dziś AVE liczy ponad 60 osób – śpiewają licealiści, studenci i dorośli. Ma na swoim koncie ponad 30 nagród, 10 płyt CD oraz prawykonania wielu dużych oratoriów.
Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez stronę fundacjaave.pl lub telefonicznie: 608718447.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.