Ordonka i Bodo przy ŚWIDERMAJERZE! Niezwykły KONCERT Chóru AVE - 8 X 23, g. 15

wróć

‼️‼️‼️ Z uwagi na zapowiadaną jutro dość niską temperaturę (ok. 11 stopni) i wiatr, w trosce o komfort publiczności i artystów, KONCERT "ORDONKA I BODO PRZY ŚWIDERMAJERZE" odbędzie się w RATUSZU DZIELNICY BIAŁOŁĘKA, ul. Modlińska 197.
‼️‼️‼️ Zapraszamy 8 X 2023 o g. 15 do sali konferencyjnej ratusza. Po koncercie pojedziemy zabytkowymi ogórkami do świdermajera na krótkie zwiedzanie.
‼️‼️‼️ Wstęp wolny, ale - UWAGA! - liczba miejsc ograniczona, na koncert trzeba było się zapisać! Osoby, które nie są zapisane, mogą przyjść, jednak wejście będzie możliwe, jeśli znajdą się wolne miejsca (zdarza się, że ktoś zapisany, nie przychodzi...).
‼️‼️‼️ Zainteresowanie koncertem jest ogromne - na liście rezerwowej mamy... 600 osób! Dlatego jeszcze w listopadzie będą 2 koncerty z tym programem.

 

***

 

– To będzie hit! – zapowiada Bartek Włodkowski z Fundacji AVE, która zaprasza na cykl koncertów chóru AVE i filharmoników w białołęckich zabytkach! Pierwszy odbędzie się 8 października o g. 15 w plenerze przed niezwykłym białołęckim świdermajerze przy ulicy Fletniowej 2 w Płudach.

Dobiega końca, trwająca od kilku lat, renowacja tego niezwykłego obiektu, który jest prawdziwym unikatem na terenie Warszawy. Tego rodzaju budynki powstawały na przełomie XIX i XX wieku w okolicach Otwocka. Skąd świdermajer na Białołęce?

Letnisko  
– To pamiątka po planach rejenta Kiersnowskiego i fabrykanta Spiessa, aby w Płudach zorganizować letnisko na wzór terenów nad Świdrem – wyjaśnia Włodkowski. – Panowie zainwestowali w wąskotorówkę, rozpoczęli budowę kościoła i chociaż nie udało im się doprowadzić przedsięwzięcia do finału, to ludzie chętnie spędzali wolne niedziele właśnie tutaj. W 1903 roku wybudowano świdermajer przy dzisiejszej ulicy Fletniowej 2.

Podobnych obiektów na Białołęce było niegdyś więcej. Ocalał tylko ten – wyjątkowy i olbrzymi. Parę lat temu udało się przekonać Fundacji AVE właściciela i konserwatora, aby obiekt uratować. To właśnie w ogrodzie przy tym budynku odbędzie się koncert piosenek Ordonki i Bodo w nowych, zaskakujących aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy.     

Ordonka i Bodo z Białołęki?
Wybór repertuaru nie jest przypadkowy. I nie chodzi jedynie o to, że piosenki pochodzą z czasów świetności świdermajera. – Udało się niedawno ustalić – zdradza Włodkowski – że  babcia Hanki Ordonówny w latach 20. mieszkała w białołęckim Wiśniewie. Wnuczka musiała więc tu bywać. Z kolei w tym samym czasie do dworu Meissnerów przy ulicy Odkrytej na rozmaite rauty przyjeżdżał sam Eugeniusz Bodo. Dlatego to muzyka tych dwojga zabrzmi podczas koncertu.

Organizatorzy wybrali utwory mniej znane, a niezwykle piękne melodycznie i tekstowo. Ale nie zabraknie rzecz jasna hitów jak „Baby, ach te baby” czy „Zimnego drania”.

Chór AVE w nowej odsłonie
Mający tradycje sięgające 1939 roku białołęcki chór AVE, laureat wielu nagród, kojarzy się raczej z repertuarem klasycznym i sakralnym. Do tej pory wykonywał dzieła oratoryjne. Teraz pokaże się od zupełnie innej strony!
14 solistek i solistów chóru pod okiem Agnes Zwierko, znakomitej mezzosopranistki i mieszkanki Białołęki przygotowało brawurowe interpretacje piosenek Ordonki i Bodo.

Towarzyszyć im będzie wokalnie oczywiście cały chór, w którym śpiewa 45 osób – młodzież i dorośli. A zagra zespół filharmoników w ciekawym składzie instrumentalnym – akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Partię mandoliny wykona solista chóru Piotr Chilmanowicz. Całością dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Pieszo, piechotą lub zabytkiem
Przy posesji nie ma parkingu. Organizatorzy zachęcają więc do przyjścia na piechotę lub przyjazdu na rowerze. Uruchomione zostaną też specjalne zabytkowe autobusy, który o g. 14.40 zabiorą uczestników z parkingu przed ratuszem Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 i zawiozą na Fletniową 2, a po koncercie oczywiście odwiozą.  

Deszcz również nie straszny. Będą ogrzewane namioty, a gdyby od rana lało, koncert odbędzie się w sali konferencyjnej ratusza Dzielnicy Białołęka.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących oraz w zabytkowym autobusie, dowożącym na wydarzenie poniżej:

 

  • REZERWACJA MIEJSC SIEDZĄCYCH - PRZYJDĘ SAMODZIELNIE - NIE MA PARKINGU!!!  (8 X 23, g. 15, Fletniowa 2) - KLIKNIJ

 

  • REZERWACJA MIEJSC SIEDZĄCYCH - CHCĘ SKORZYSTAĆ Z ZABYTKOWEGO AUTOBUSU (8 X 23, g. 14.40, Modlińska 197) - KLIKNIJ

 

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zadanie publiczne pn. "Śpiewające zabytki" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

***

Warsztaty wokalne dla chóru dofinansowane przez Fundację Batorego w ramach Funduszu im. Staszka Jonczyka "Śpiewaj".