ORDONKA, BODO I SYRENA Z CHMIELNEJ - koncert na UMFC, 7.12.24, g. 19 (rezerwacja miejsc)

wróć

– To będzie hit! – zapowiada Bartek Włodkowski z Fundacji AVE, która zaprasza na koncert chóru AVE i filharmoników z repertuarem Ordonki i Bodo! Nowe, zaskakujące aranżacje przedwojennych przebojów przygotował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Będzie można ich posłuchać w sobotę 7 grudnia 2024 roku o g. 19 na UMFC przy ul. Okólnik 2 w Sali im. Henryka Melcera-Szczawińskiego.

Organizatorzy wybrali utwory mniej znane, a niezwykle piękne melodycznie i tekstowo, chociażby przejmującą balladę „Mein Jidisze Mame”, nawiązującą do historii warszawskich Żydów czy utwór Juliana Tuwima "Nieznanemu żołnierzowi". Ale nie zabraknie rzecz jasna hitów jak „Baby, ach te baby” czy „Zimny drań”.

Syrena, Rumbolero i 100-lecie debiutu!

Dokładnie 120 lat temu w miejscu, gdzie dziś znajduje się fasada Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, przy nieistniejącym odcinku ulicy Chmielnej, pod numerem 66, Juliusz Feigenbaum założył pierwszą w dziejach Polski Wytwórnię Płyt Gramofonowych "Syrena Record", która nie przestała istnieć wraz z I wojną światową, ale już w latach 20. XX wieku stała się największym producentem płyt w II RP. Niezrównany Jerzy Kasprzycki pisał: "nie miała sobie równych w przedwojennej Polsce. Już przed 1914 r. tłoczyła tysiące płyt dziennie, a wykonawcy, których głosy utrwalano na kruchych krążkach z szelaku, stawali się sławni".

– Tak było też z dwójką śródmiejskich artystów, którzy w dużej mierze za sprawą "Syreny" podbili serca publiczności nie tylko warszawskiej, ale polskiej, a nawet byli znani na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Włodkowski. – Co ciekawe, raz jeden nagrali coś wspólnie właśnie w "Syrenie". Było to w 1935 roku, a zarejestrowany utwór - piosenka "Rumbolero" – zawojowała wszystkie przedwojenne dancingi.

Owi artyści to urodzony dokładnie 125 lat temu Eugeniusz BODO, najbardziej śródmiejski ze śródmiejskich artystów oraz... Hanka ORDONÓWA, która co prawda urodziła się na pobliskiej robotniczej Woli, ale to właśnie w Śródmieściu, jako 16-latka, miała swój debiut, tutaj uczyła się od najmłodszych lat w szkole baletowej przy Teatrze Wielkim, wreszcie tutaj wypłynęła jako gwiazda szerokiego formatu w kabarecie Qui pro Quo. W 2024 roku mija równo 100 lat od międzynarodowego debiutu Ordonki, która właśnie w 1924 roku wreszcie przestała być "fordanserką", eksponującą li tylko swoje "cielesne wdzięki", a za sprawą znakomitego Fryderyka Jaroszego stała się prawdziwą artystką.

Chór AVE w nowej odsłonie

Obchodzący w tym roku 85-lecie chór AVE, laureat wielu nagród, kojarzy się raczej z repertuarem klasycznym i sakralnym. Do tej pory wykonywał dzieła oratoryjne. Teraz pokaże się od zupełnie innej strony!

Kilkanaście solistek i solistów chóru pod okiem Agnes Zwierko, znakomitej mezzosopranistki przygotowało brawurowe interpretacje piosenek Ordonki i Bodo. Towarzyszyć im będzie wokalnie oczywiście cały chór – młodzież i dorośli. A zagra zespół muzyków Filharmonii Narodowej w ciekawym składzie instrumentalnym – akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Całością dyrygować będzie Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy historycznej.

Poprzednie prezentacje programu na Białołęce, Targówku i Woli zostały przyjęte owacjami na stojąco, a liczba chętnych kilkukrotnie przekraczała liczbę miejsc...

Rezerwujcie miejsca!

Wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsc na stronie fundacjaave.pl.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.