KONCERTY "MÓWIONO O NIM, ŻE PRZEGRAŁ" W WIELKOPOLSCE: Poznań i Wieleń, 19-20 XI 22

wróć

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które w kilkunastu placówkach na terenie Wielkopolski pomagają najuboższym, a w czasie II wojny światowej uratowały 2 tysiące dzieci żydowskich! Z tej okazji 19 i 20 listopada 2022 roku w Poznaniu i Wieleniu odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję - „Mówiono o Nim, że przegrał” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

W sobotę 19 XI o g. 16.30 zaplanowano koncert w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała w Wieleniu n. Notecią.

W niedzielę 20 XI o g. 16 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu pw. Św. Piotra i Pawła.      

 

 

– Co prawda Feliński był arcybiskupem Warszawy, ale brał udział w wielkopolskiej Wiośnie Ludów – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. – Walczył pod Trzebawiem i Rogalinem, a wydarzenia te odcisnęły na nim znaczące piętno i wpłynęły na późniejsze decyzje. Prawdopodobnie też w czasie swojej podróży z Petersburga do Warszawy, gdzie miał objąć stolicę biskupią, zatrzymał się w Poznaniu i spotkał na Ostrowie Tumskim z arcybiskupem Leonem Przyłuskim.

W tym roku z inicjatywy Sióstr Rodziny Maryi powstał wielkopolski szlak im. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który prowadzi trasą przemarszu jego oddziału w 1848 roku i wiedzie z Komornik do Rogalina.  

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić „Białych” z „Czerwonymi” i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. – Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem – dodaje Włodkowski. – Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom… A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych, która dziś obejmuje nie tylko całą Polskę, ale i wiele innych krajów, m.in. Brazylię, Ukrainę, Białoruś i Włochy.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!   

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej…  

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ave i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Projekt współfinansuje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Wstęp wolny.