BIAŁOŁĘCKA NOC MUZEÓW 2022 - zapisy

wróć

Choć Białołęka nie ma żadnego stacjonarnego muzeum, to może poszczycić się fascynującą i mało znaną historią, którą w ramach Nocy Muzeów będzie można poznać teatralnie, wycieczkowo, a nawet z perspektywy kajaka! Fundacja AVE we współpracy z Wydziałem Kultury oraz Białołęckim Ośrodkiem Kultury zaplanowała całą furę wydarzeń.

Noc Muzeów rozpocznie się dość wcześnie, bo… o g. 14. Z Portu Żerańskiego wyruszy… rodzinny spływ kajakowy Kanałem Żerańskim i białołęcką Wisłą, połączony z warsztatami literackimi prowadzonymi przez znakomitą pisarkę Justynę Bargielską. Uczestnicy stworzą historyczno-białołęckie opowiadanie na kanwie autentycznych historii.

Z kolei o g. 18.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66 rozpocznie się spektakl teatralny grupy Sztuka Ciała, stworzony na podstawie jednej z odkrytych niedawno historii – o Leopoldzie Janikowskim, który przy pomocy samego Sienkiewicza założył z przyjaciółmi w Afryce w czasie zaborów – Rzeczpospolitą. Mało kto wie, że Janikowski urodził się na Białołęce – w Dąbrówce Grzybowskiej! – Inscenizacja zachwyci na pewno i najmłodszych, i tych starszych widzów – zachęca Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Zapraszam do udziału całymi rodzinami.  

Po spektaklu zaprosimy na rozmowę o nowej książce o historii Białołęki, która ujrzy światło dzienne na początku czerwca z okazji Dni Białołęki. – To prawdziwy varsavianistyczny cymes – zapowiada Włodkowski – drugi tom „Białołęki w wycinkach”! Pierwszy wydaliśmy w 2018 roku. Rozszedł się jak świeże bułeczki. A wyszperane przez Wiesława Tomczaka, mieszkańca Tarchomina i zapalonego genealoga artykuły z dawnej prasy od XVIII do początku XX wieku dostarczyły mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. I tak samo jest teraz. Od chwili wydania pierwszego tom zgromadziliśmy z Wiesławem kolejny fascynujące zestaw informacji, zwłaszcza o XIX-wiecznych Płudach! Będzie też promocja nowej płyty CD z oratorium „Sprawiedliwe” o białołęckich zakonnicach, które w czasie II wojny światowej uratowały 200 dzieci żydowskich. Każdy uczestnik otrzyma krążek w prezencie.  

Na spektakl będzie można dojechać autobusem sprzed białołęckiego ratusza, skąd również o g. 21 i 23 wyruszą dwie wyprawy zabytkowym ogórkiem po Białołęce. Uczestnicy odwiedzą m.in. Modlińską 257, niedawną odnalezioną wojenną mogiłę w Buchniku oraz miejsca, które były bohaterami „wycinków”.    

Ponadto tego dnia w Parku Henrykowskim zawiśnie wystawa archiwalnych fotografii, ukazujących dzieje remontowanej właśnie kamienicy przy Modlińskiej 257.   

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny, przedsięwzięcie wspiera m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowe Centrum Kultury. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsca poprzez stronę fundacjaave.pl.

Zapisy:

  • g. 14, rodzinny spływ literacki (S)PŁYWAJ Z BARGIELSKĄ - KLIKNIJ

 

  • g. 18.30, premiera spektaklu teatralnego WYSPA LEOPOLDA + gawęda + promocja płyty CD - KLIKNIJ

 

  • g. 21, WYCIECZKA OGÓRKIEM po Białołęce - KLIKNIJ

 

  • g. 23, WYCIECZKA OGÓRKIEM po Białołęce - KLIKNIJ