BIAŁOŁĘCKA NOC MUZEÓW 13 V 23 - zapisy

wróć

Program tegorocznej Nocy Muzeów na Białołęce 13 maja 2023 roku zapowiada się wyjątkowo interesująco. Fundacja AVE we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury przygotowała aż trzy różnorodne wydarzenia.

– Chociaż nasza dzielnica nie ma własnego muzeum, od wielu lat promujemy mało znaną, a niezwykle ciekawą historię tego terenu – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Z okazji Nocy Muzeów zaplanowaliśmy dwie premiery związane z wybitnymi białołęczanami, niespodziankę związaną z wyjątkowym białołęckim zabytkiem oraz wycieczki.     

Premiera filmu i płyty CD – g. 17

W 2019 roku Fundacja Ave odkryła postać Wandy Szrajberówny, wybitnej ceramiczki i edukatorki, która w dwudziestoleciu międzywojennym w białołęckim Wiśniewie założyła unikatową Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej. Był to też pierwszy lokalny dom kultury, a ceramiczne prace wiejskich dziewczynek trafiły na największe wystawy! Wówczas przygotowano wystawę i książkę Elżbiety Miecznikowskiej, która zainspirowała reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego. Zrealizował on fabularyzowany dokument o Szrajberównie „Życie w glinie wypalone”. Będzie można go obejrzeć podczas  Nocy Muzeów. Jeden z atutów obrazu to fakt cyfrowej rekonstrukcji nieistniejącej już dzisiaj pracowni profesora Jagmina, która mieściła się między ulicą Ceramiczną a Milenijną.  

Ale Białołęka może również poszczycić się wybitnym muzykiem! Ceniony kompozytor i pianista, wieloletni dyrektor Filharmonii w Warszawie, Henryk Melcer-Szczawiński, urodził się w 1869 roku w białołęckim Marcelinie i został ochrzczony w tarchomińskim kościele św. Jakuba. Dlatego Fundacja Ave we współpracy z dr. Michałem Piekarskim z PAN zrealizowała nagranie płyty CD z muzyką Melcera. W dużej części są to pionierskie rejestracje. Wystąpili znakomici muzycy oraz białołęcki chór AVE. Zarejestrowano pieśni, etiudy fortepianowe oraz chóralną kantatę „Pani Twardowska” do słów Mickiewicza.

Pokaz filmu „Życie w glinie wypalone” oraz premiera krążka CD z opowieściami o wybitnych białołęczanach oraz recitalem kilku pieśni Melcera w wykonaniu Witolda Żołądkiewicza (baryton) i Gabrieli Machowskiej (fortepian) odbędzie się w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul van Gogha 1 o g. 17 i potrwa około dwóch godzin.

  • ZAPISZ SIĘ - "WYBITNI BIAŁOŁĘCZANIE" 13.05.23, g. 17 - KLIKNIJ

Opowiadania o Modlińskiej 257 z muzyką na żywo – g. 21.30

Po latach starań odzyskuje blask jeden z najcenniejszych zabytków Białołęcki – secesyjna kamienica przy ulicy Modlińskiej 257, w której przed wojną działał zakład dla upadłych dziewcząt, za okupacji sam Schiller prowadził tam konspiracyjny teatr, a wielu Żydów znalazło tutaj ocalenie. Dlatego i ten obiekt ma swoje miejsce w Nocy Muzeów.  

– W ubiegłym roku zaprosiliśmy mieszkańców Warszawy do udziału w warsztatach literackich pod egidą znakomitych pisarzy Justyny Bargielskiej, Jakuba Jabłonki oraz Pawła Łęczuka. Efektem jest 11 kapitalnych opowiadań z Modlińską 257 w roli głównej – wyjaśnia Włodkowski. – Nagraliśmy je w formie słuchowisk z udziałem świetnych aktorów w reżyserii Tomasza Mitrowskiego. Z okazji Nocy Muzeów odbędzie się ich premiera, w plenerze, przy muzyce na żywo w wykonaniu dwóch multiinstrumentalistów Mikołaja Tabako i Janusza Rutkowskiego, którzy zaprezentują live act muzyki elektronicznej z wykorzystaniem żywych instrumentów.

Słuchowiskom towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych zdjęć „Przystani”, które zostaną wyświetlone na ścianie białołęckiego ratusza. Start o g. 21.30 na parkingu przy Modlińskiej 197. Prezentacja potrwa godzinę.   

  • ZAPISZ SIĘ - "SŁUCHOWISKA O MODLIŃSKIEJ 257" 13.05.23, g. 21.30 - KLIKNIJ

Ogórkiem przez Białołękę – g. 19 i 22.30

Nie może też zabraknąć kultowych już wycieczek zabytkowym autobusem po Białołęce z gawędą Bartka Włodkowskiego. Dwie ponad 2-godzine wyprawy szlakiem wybitnych białołęczan i miejsc, w których straszy wyruszą sprzed ratusza Dzielnicy Białołęka o g. 19 i 22.30.

  • ZAPISZ SIĘ - "OGÓRKIEM PO BIAŁOŁĘCE" 13.05.23, g. 19 - KLIKNIJ
  • ZAPISZ SIĘ - "OGÓRKIEM PO BIAŁOŁĘCE" 13.05.23, g. 22.30 - KLIKNIJ

   Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

***

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej Białołęckiej Nocy Muzeów z Fundacją AVE:

GALERIA 1 - KLIKNIJ

GALERIA 2 - KLIKNIJ